Motyw aniołaW literaturze i sztuce anioł wyobrażany jest jako piękna i delikatna postać ludzka ze skrzydłami otoczonymi jasnością. Aniołowie często przedstawiani byli jako piękni mężczyźni z wielkimi skrzydłami, czasem jako małe i pulchne, uskrzydlone dzieci. Anioł to symbol czystości, niewinności, doskonałości, nieśmiertelności oraz potęgi.

Motyw anioła w literaturze

Jednym z najstarszych źródeł w którym pojawiają się anioły jest Biblia. W Starym Testamencie anioły z ognistym mieczem strzegą wejścia do Edenu i drogi do drzewa życia po wygnaniu człowieka z Raju. Nieco później aniołowie pojawiają się jako zapowiedzi dobrych wiadomości np. gdy oznajmiają Abrahamowi i jego żonie Sarze o narodzinach syna

Motyw anioła w sztuce

Obraz Caravaggia pt. „ Święty Mateusz i anioł” przedstawia chwilę, gdy nadlatujący anioł obdarza natchnieniem Mateusza, prostego człowieka, powołanego przez Jezusa do spisania Ewangelii. Nieobyty z pisaniem Mateusz, zwraca oblicze ku wysłannikowi niebios i z nadzieją wsłuchuje się w jego głos. Anioł więc jest pewnym przewodnikiem i pomocnikiem świętego.

Inne utwory:

Nowy Testament: aniołowie ukazują się przy Zwiastowaniu Najświętszej Marii Panny, anioł ukazuje się też Józefowi itd
Teofil Lenartowicza „ Za aniołem”. Podmiot liryczny w wierszu jest dzieckiem, które zwraca się do swojego Anioła Stróża.
Konstanty Ildefons Gałczyński ” Przemarsz aniołów” - wiersz jest opisem zadań aniołów, w każdym momencie życia człowieka.

Zamów wzór prezentacji:

(Pisany specjalnie dla ciebie za 199zł brutto)

Imię lub ksywa:
Twój adres email:
Temat Twojej pracy maturalnej:
Zabezpieczenie antyspamerskie, wpisz poniżej słowo: zamawiam


Lista gotowych prezentacji za 49,20 zł:


Opracowania darmowe

prezentacje maturalne