Motyw duchów w literaturzeDuch to według wierzeń istota inteligentna, żyjąca po śmierci fizycznej człowieka w świecie nie fizycznym. Zgodnie z wyobrażeniami duchy żyją w świecie niewidzialnym dla człowieka, znajdującym się poza czasoprzestrzenią świata materialnego, czasem za pomocą różnych znaków przesyłają nam komunikaty. Ze względu na swój metafizyczny charakter, duchy często były obiektem zainteresowania pisarzy.

Adam Mickiewicz Romantyczność
Duch zmarłego kochanka ukazuje się oczom dziewczyny. Kobieta rozmawia z nim jak z normalną osobą. Obserwujący to wydarzenie ludzie wierzą, iż jest to prawdą, przeciwny takiemu poglądowi jest tylko starzec , który wierzy tylko w to co jest w stanie zbadać i dotknąć. Mickiewicz tu wykorzystuje motyw ducha aby ukazać wyższość epoki romantyzmu, nad oświeceniem, które reprezentuje właśnie starzec.

Wiliam Szekspir Makbet
W dramacie tym występują zarówno duch, wiedźmy jak i przepowiednie, a mroczny nastrój dopełniany jest poprzez szaleństwo protagonistów.

Adam Mickiewicz Dziady
W dramacie tym autor opisuje ludowy obrzęd zwany Dziadami polegający na przywoływaniu zmarłych. Podczas rytuału ludzie spotykają się w kaplicy, zamykają drzwi і zasłaniają okna. Następnie następuje przywoływanie duchów, najpierw obserwujemy duchy niewinnych dzieci z czasem zaczynają się pojawiać duchy złe - ostatnim jest widmo - duch złego szlachcica.

Zamów wzór prezentacji:

(Pisany specjalnie dla ciebie za 199zł brutto)

Imię lub ksywa:
Twój adres email:
Temat Twojej pracy maturalnej:
Zabezpieczenie antyspamerskie, wpisz poniżej słowo: zamawiam


Lista gotowych prezentacji za 49,20 zł:


Opracowania darmowe

prezentacje maturalne