Motyw koniaKoń spośród innych zwierząt, wyróżniał się tym, iż był zawsze traktowany wyjątkowo, zapewne ze względu na jego cechy użytkowe. Dzięki niemu możliwe było przemieszczanie się na duże odległości, skuteczna walka zbrojna, czy też łatwiejsza uprawa pól. Wierzchowce były hołubione i ozdabiane kwiatami, dzwoneczkami i wstążkami, przycinano im grzywy, splatano ozdobnie ogony, poddawano tresurze i uczono tańców.

Motyw konia w literaturze

Adam Mickiewicz Grażyna
W „Grażynie” pisze o koniach żmudzkich, które dzięki swej rosłości były przystosowane do jazdy wojskowej, i o tym, że po śmierci swego właściciela, ginęły razem z nim płonąc na stosie pogrzebowym. Ukazuje to silne przywiązanie konia do człowieka.

Juliusz Słowacki Książę Niezłomny
Słowacki prezentuje konia siwej maści z hreczką. Wierzchowca ognistego, prędkiego, odważnego i silnego, który wczuwał się w swojego jeźdźca Służąc wiernie nosił swych panów, lecz myśl, że zdradza ojczyznę unosząc jednego z jeźdźców, doprowadziła do jego śmierci. Padł, spojrzeniem prosząc o litość. Widzimy tutaj patriotyczną realizacje motywu konia

Zamów wzór prezentacji:

(Pisany specjalnie dla ciebie za 199zł brutto)

Imię lub ksywa:
Twój adres email:
Temat Twojej pracy maturalnej:
Zabezpieczenie antyspamerskie, wpisz poniżej słowo: zamawiam


Lista gotowych prezentacji za 49,20 zł:


Opracowania darmowe

prezentacje maturalne