Motyw wędrówki



Motyw wędrówki jest tematem bardzo często poruszanym od zarania dziejów Od zawsze podróż traktowana jest na ogół w sposób dwojaki. Z jednej strony - to po prostu zwykła wędrówka, przemieszczanie się w przestrzeni, zwiedzanie świata i zdobywanie doświadczenia. Z drugiej strony natomiast, traktowana jest w sposób archetypiczno - symboliczny otwierający dużo większe możliwości interpretacyjne. Podróż, pielgrzymka, wędrówka w pewnym momencie życia może przemienić się w tułaczkę, co jest kolejnym synonimem wędrówki. Tułaczka to pokonywanie problemów i przeciwności losu.

Motyw wędrówki w literaturze

Dante Alighieri Boska Komedia Dante odbywa podróż po zaświatach. Kolejno zwiedza piekło, czyściec i raj. Opisy tych miejsc są szczegółowe i plastyczne. Bohater spotyka w zaświatach wiele znanych postaci.

Adam Mickiewicz Sonety Krymskie Mickiewicz skazany na wygnanie z Ojczyzny, odbywa podróż na Płw. Krymski. Wędrówka staje się aspiracją do napisania „Sonetów Krymskich” Bohaterem cyklu, autor uczynił pielgrzyma, który wędruje po tym jak został zesłany w głąb Rosji. Podmiot liryczny nie może zapomnieć o swej Ojczyźnie. Widoki zapierające dech w piersiach, przypominają mu krajobrazy z kraju, w którym spędził dzieciństwo i młodzieńcze lata.

Zamów wzór prezentacji:

(Pisany specjalnie dla ciebie za 199zł brutto)

Imię lub ksywa:
Twój adres email:
Temat Twojej pracy maturalnej:
Zabezpieczenie antyspamerskie, wpisz poniżej słowo: zamawiam


Lista gotowych prezentacji za 49,20 zł:






Opracowania darmowe

prezentacje maturalne